Centrum Dialogu Społecznego
+48 343 707 696 / +48 780 031 217

Siedzące dziecko po szczepieniu

SZCZEPIENIA OCHRONNE DZIECI

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, Minister Zdrowia rekomenduje wykonania szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym w ramach Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia.


Dzieci, które przebywają w Polsce dłużej niż trzy miesiące od dnia przekroczenia granicy, mają obowiązek poddania się szczepieniom ochronnym lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z aktualnie obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych. (czy szczepienia są bezpłatne?)


Szczepienia ochronne wykonywane są w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Decyzję o terminie, rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu szczepień podejmuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który opiekuje się dzieckiem.


W przypadku dzieci urodzonych w Polsce wszystkie szczepienia wykonywane są według obowiązujących procedur dla dzieci polskich obywateli.


Szczepienie przeciwko Covid-19 nie jest obowiązkowe. Wykaz punktów, w których można zaszczepić się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 (COVID - 19) dla obywateli Ukrainy dostępny jest na stronie internetowej http://ukraina.czestochowa.pl/ w zakładce Opieka medyczna → Punkty szczepień.