Centrum Dialogu Społecznego
+48 343 707 696 / +48 780 031 217

Siedzące dziecko po szczepieniu

SZCZEPIENIA OCHRONNE DZIECI

Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z wojną na Ukrainie, przebywające w naszym kraju powyżej trzech miesięcy, są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych, zgodnie z programem.


Od dnia przyjazdu do Polski ukraińskie dzieci i młodzież do 19. roku życia, które są niezaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, mogą to zrobić w polskich przychodniach. Staje się to obowiązkiem, jeśli przebywają w Polsce dłużej niż trzy miesiące.


Za priorytetowe uznaje się szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce w drugim roku życia, a także m.in. przeciw błonicy, krztuścowi, poliomyelitis, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz Covid-19 (w przypadku tej ostatniej choroby nie są jednak obowiązkowe).


Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w PSO (Program Szczepień Obowiązkowych) , są obowiązkowe dla dzieci urodzonych w Polsce.


O rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień, w tym o terminach decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem.