Centrum Dialogu Społecznego
+48 343 707 696 / +48 780 031 217

mężczyzna w maseczce po szczepieniu

SZCZEPIENIE PRZECIW COVID-19 OBYWATELI UKRAINY

Przyjąć szczepienie przeciw COVID-19 może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne.


Jest tylko jeden warunek. Trzeba posiadać dokument potwierdzający tożsamość (na przykład dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC).


Skierowanie wystawi lekarz rodzinny w przychodni, który powinien wystawić je za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Do skierowania lekarz wprowadzi numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec. Ważne jest, by na kolejnych etapach realizacji szczepienia legitymować się tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia skierowania. Skierowanie na szczepienie jest wystawiane w formie elektronicznej.


Z chwilą wystawienia skierowania można zarejestrować się na szczepienie na jeden z dwóch sposobów:

  • za pośrednictwem infolinii 989,
  • bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień.


Pacjenci w Polsce mogą być szczepieni czterema różnymi preparatami. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca to preparaty dwudawkowe, a szczepionka opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson to szczepionka jednodawkowa.


Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepienia są jedynym skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19. Szczepiąc się, dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale też i o osoby starsze, schorowane i te, które ze względów medycznych nie mogą się zaszczepić.