Centrum Dialogu Społecznego
+48 343 707 696 / +48 780 031 217

BAZA KRWIODAWCÓW DLA UKRAINY

Pod hasłem ,,Gotowi oddać krew!” działa internetowa baza potencjalnych dawców krwi na potrzeby ratowania życia i zdrowia ludzi dotkniętych rosyjską agresją. Ma to pomóc racjonalnie zarządzać zasobami krwi.


Honorowe krwiodawstwo w Polsce jest postrzegane jako misja – Honorowi Dawcy zawsze chętnie i bardzo ofiarnie odpowiadają na potrzeby związane z zapewnieniem odpowiednich zasobów tego bezcennego, ratującego życie i nie dającego się sztucznie wytworzyć płynu.


Baza krwiodawców z myślą o potrzebach związanych z wojną w Ukrainie powstała z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest swego rodzaju odpowiedzią na wyjątkowe, dramatyczne okoliczności oraz ogromne zaangażowanie Polek i Polaków na rzecz zaatakowanej Ukrainy.


Opracowano formularz, dzięki któremu możemy zgłosić naszą chęć i gotowość do oddania krwi jako formę pomocy dla naszych sąsiadów. Formularz jest dostępny na tej stronie.


Pod tym samym adresem są m.in. informacje o tym, kto może oddawać krew, metodach jej pobierania, uprawnieniach krwiodawców, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


Nowo powstała baza ma posłużyć racjonalnemu zarządzaniu zasobami krwi – jeśli okaże się to potrzebne, odpowiednie służby skontaktują się już bezpośrednio z osobami, które poprzez formularz zgłosiły chęć oddania krwi.


W informacji, która pojawiła się na stronach rządowych w związku z uruchomieniem bazy, czytamy jednocześnie, że stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce na chwilę obecną są wystarczające – dzieje się tak dzięki aktywności krwiodawców, rosnącej świadomości społecznej co do wartości krwiodawstwa oraz współpracy z publiczną służbą krwi.


na podst. informacji na stronie gov.pl

u góry: grafika ilustracyjna (źródło)