Centrum Dialogu Społecznego
+48 343 707 696 / +48 780 031 217

TEATRALNA CEGIEŁKA DLA ARTYSTÓW Z UKRAINY


Teatr im. A. Mickiewicza udostępni ukraińskim twórczyniom i twórcom przestrzeń do artystycznych działań. Z myślą o nich ruszyła sprzedaż cegiełek – każda o wartości 50 zł.


Co warto podkreślić – cegiełka nie jest biletem wstępu na przedstawienie, jest po prostu formą wsparcia uciekających przed rosyjską agresją twórczyń i twórców z Ukrainy. Kupując ją, dołączamy do symbolicznej, wirtualnej publiczności, której leży na sercu sytuacja ludzi zajmujących się twórczością, a zmuszonych do jej porzucenia i ucieczki z rodzinnego kraju. Teatr deklaruje, że właśnie im chce zaoferować im przestrzeń do tworzenia. I już ma wiele pomysłów na to, jak konkretnie to zrobić. W imieniu całego zespołu dyrektor Robert Dorosławski pisze m.in.: Zadeklarowaliśmy już wolę współpracy z innymi teatrami województwa śląskiego w projekcie rezydencji dla artystów z Ukrainy, czego efektem będzie przygotowanie interdyscyplinarnego widowiska, które zamierzamy pokazywać na wszystkich naszych scenach. Mamy też kilka własnych pomysłów: m.in. wieczór z ukraińską poezją i muzyką, warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży ukraińskiej, czekamy też na projekty własne artystów uciekających przed wojną.


Częstochowska scena miejska nie jest jednak instytucją bogatą, a długi okres ,,lockdownu kultury” na pewno nie pomógł w zasileniu jej budżetu. Stąd decyzja o uruchomieniu sprzedaży biletów-cegiełek dla artystek i artystów z Ukrainy. Jak czytamy w regulaminie akcji, cegiełki będą wykorzystane jedynie na koszty przygotowania artystycznych projektów – przede wszystkim na honoraria dla zaangażowanych w nie Ukrainek i Ukraińców.


Cegiełki można kupować online na stronie Teatru.


Teatr im. A. Mickiewicza prosił już o podobne wsparcie w apogeum pandemii, kiedy zespół nie mógł występować przed publicznością i był zmuszony ograniczyć kontakt z nią wyłącznie do mediów społecznościowych. Odzew na tę prośbę był wówczas życzliwy – ekipa Teatru wierzy, że tym razem będzie podobnie.


Informacji na temat akcji udziela Dział Promocji i Sprzedaży pod numerami tel. (34) 372 33 27 (47,57) oraz Kasa Teatru pod numerem (34) 372 33 06.


Na podst. informacji Teatru im. A. Mickiewicza


na zdjęciu: fasada Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie