Centrum Dialogu Społecznego
+48 343 707 696 / +48 780 031 217

W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY PRZY UL. SZYMANOWSKIEGO 15 MOŻNA SIĘ ZAREJESTROWAĆ

Pracujący w Powiatowym Urzędzie Pracy urzędnicy tłumaczą, w jaki sposób można się zarejestrować jako osoba bezrobotna; informują też na temat podejmowania pracy przez obywatelki/obywateli Ukrainy oraz możliwości skorzystania z różnych form aktywizacji – np. staży.


Podkreślmy, że każdy z rejestrujących się musi posiadać potwierdzenie przekroczenia granicy po 24 lutego tego roku.


Jako że firmy nie składają ofert pracy skierowanych wyłącznie do obywatelek/obywateli Ukrainy (czasem zaznaczają, że są zainteresowane pracownikami z tego kraju), Ukrainki i Ukraińcy mogą korzystać z ofert zatrudnienia na ogólnych zasadach.


Praca czeka zarówno na stanowiskach produkcyjnych, w sektorze budowlanym (dekarze, zbrojarze, stolarze), jak i na stanowiskach dla specjalistów (m.in. menedżer produktu).


Na wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) została uruchomiona zakładka adresowana do uchodźczyń/uchodźców z Ukrainy o nazwie ,,Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy” https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy Zakładka zawiera trzy bloki informacyjne – rynek pracy w Polsce,pomoc w innych obszarach oraz rynek pracy w UE. Jest dostępna w języku ukraińskim. Na wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia (www.psz.praca.gov.pl) zainstalowano też automatycznego tłumacza, przekładającego zawartość wszystkich zakładek (oprócz grafik) na 4 języki – angielski, białoruski, rosyjski i ukraiński.


Wsparciem dla wszystkich poszukujących pracy jest również aplikacja ePraca dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android i iOS. Aplikacja (dostępna w sklepachGoogle Play i AppStore) posiada kilka wiele bardzo przydatnych funkcji – jak m.in. szybkie filtrowanie ofert (wg zawodu i lokalizacji lub kodu pocztowego), wskazywanie geolokalizacji czy zapisywanie danych kontaktowych.


W związku z masowym napływem uchodźczyń/uchodźców trwają prace nad stworzeniem jednego, ogólnopolskiego portalu na stronach www.gov.pl Znalazłyby się tam wszystkie informacje (także dotyczące rynku pracy) dla osób zamierzających pozostać na dłużej w Polsce bądź osiedlić się tutaj.